Bir trende çok şey değişir
GEZİ / TRAVELLING

Gezi: Aklımıza hep iyi şeyler getiren heyecan

Neden Gezeriz?

Geziler sizi kendinize getirir.  Bir trende, bir gemide hayat değişir.  

Gezerken kendini tanıyan insan sayısının düşündüğümüzden çok fazla olduğunu düşünüyorum. İlk gezilerini birlikte yaptığım arkadaşlarımın biz yola çıkmadan önce hiç aklına gelmemiş rotalara gittik. Bir tesadüfle Suriye/Lübnan, Tayland/Kamboçya/Sri lanka, hiç düşünmediğim halde Amerika ve birçok diğer memleketler. Hayal gücünün aslında pek çoğumuzda öyle sınırsız olmadığını, hayal gibi dursa bile hayal kurmanın bize daha güvenli geldiğini, oysa değişim yaratanın hiç aklımıza gelmemiş olanlar olduğunu deneyimledim.  Herkesin Paris’te balayı hedeflediği bir yerde bizi kendimize getirecek memleket belki de adı az bilinen bir adadır. Çünkü güvenlik duygunuza meydan okuyan, konforunuzu bozan şeyler gerçek hayalin sınır tanımaz olduğunu öğretir bize.

Hayal dünyası da bütün diğer duyularımız gibi başka insanlar, hikayeler, kitaplar ile dürtüldüklerinde harekete geçerler. Ama gerçek hayalperestler bunun yarattığı serotonini keşfetmişlerdir. Güvenlik duygusu insanı eve kapar hatta biraz daha yüz bulursa bir odaya kapar.  Kendinden çıkmak dolaşıp gelmek insanı kendine getirir, yani derinliklerinde olan mekanları, insanları, duyguları keşfeder insan. Zevk alacağınızı hiç hesaba katmadığınız yerlere ya da duygulara meftun olabilirsiniz.  Ne vakit etrafınızda çok da rastlamadığınız birşey peşine düşerseniz sizin de özgürleşmeniz bu olur.

Özgürleşmenin yolu kaybolmaktan geçer.  Kaybolun!

Belki birçok gezginin ya da birçok yazının tersine ben size kendi yön bilmezliğimle miras yedi bir biçimde keşfettiğim o şahane duygudan yola çıkarak kaybolun diyeceğim.  Mümkünse hayata benzesin gezileriniz, mümkünse her geziniz çok planlı programlı olmasın.

Seyahat ederken haritasız yola çıkmamalıdır. Ancak asıl gezileriniz haritalarınız elinizdeyken ona bakmadığınızda başlar. Çünkü kaybolmadan keşfetmek neredeyse imkansızdır. Birçok gezi bloğunda sınırsız bilgi ve bazen yönergelerle karşılaşırsınız. Herbirini takip ettiğinizde ‘siz’ kendiniz olmaktan çıkar taklit rotalar yaparsınız. Bazen tren kaçırmak, rotayı tam aksi yöne çevirmek ruhunuza iyi gelecektir tıpkı interrail yolculuklarda olduğu gibi.

Takıntılarınızdan ve Önyargılarınızdan gezerek kurtulun

Kendine benzeyen insanlar ve kültürlerin dışına hiç çıkmamış olanlar için başkalarının konuştuğu diller, giysileri, yemekleri, eğlenceleri, tatil yapma biçimleri, kurdukları iletişimler yabancıdır.  İnsanların bir kısmı için yeni şeyler tanımak heyecanlı olsa da diğer kısmı için yenilikler korkutucu olabilir ve daha fazla takıntı geliştirebilirler.  Ya da tanımadığımız kültürlerle ilgili bu zamana kadar duyduğumuz ve bildiğimiz herşey kırılması zor önyargılar oluşturmuş olabilir.  Gezerken şartlar bizim yerleşik duygu ve düşüncelerimizde büyük değişikliğe yol açar.

gezerken kendine güven ve cesareti de hatırlarız

Bazı kelimelerin yüzümüze, gözlerimize, ruhumuza hayatımızın toplamına bıraktığı gülümsemeler vardır.  Hep heyecanlandırır.  Bir öğrenciye, bir yetişkine, yaşlı birine, bir köpeğe ya da kuşa gezmeye dair ipuçları verdiğinizde koşa koşa gitmek isterler.  Bir taraftan da bütün kaygılarımızı tetikleyen birşeydir.  Yanımızda kimin geleceğinden, yer bulmaya, bavulumuzda eksik bırakmama düşüncesinden, özleme, kavuşmaya gezi aklımıza düştüğü andan itibaren önümüze de düşer.  Sonra bir öğretmen gibi gezinin gerektirdiklerini yapmak için uzun süredir kullanmadığımız cesaretimiz de yeniden ortaya çıkmaya başlar.  bazen yaptıklarımıza önce kendimiz inanamayız.  İşte artık nerede olduğunu belki de pek hatırlamadığınız özgüveniniz tam da yanınızdadır.

Gezi sizi daha esnek biri yapar

Gezerken karşılaştığımız ya da muhtemel zorluklar insanda elbette pek çok kaygıyı tetikler.  Ancak yolda olmak daha çözüm odaklı hareket etmenizi zorunlu kılar.  Duygularınızla evde olsanız daha bildiğiniz yollardan gidecekken, bu belirsiz şartlar, tanımadığınız insanlar ve bilinmez mekanlarda kendinizi de rahatlatacak şekilde kararlar almaya başlarsınız.  Gezi duygularınız ve tutumunuz için aslında bir tür spor merkezi gibidir.  Ve her geziden biraz daha esnek dönersiniz.

,

Burası herkesin sayfası olabilir. Yani bir kedinin mama tasına eğilenlerin, parası az gönlü gani olanların, banyoda ve heryerde şarkı söyleyenlerin, sabırlıların, sürpriz severlerin, gezip tozanların, paylaşanların, cin fikirlilerin, içinden geldiği gibi yaşayanların. . .

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir