LANGUAGE EDUCATION (Dil Eğitimi),  WRTING /yazı

Yazı yemek yapmayı bilmektir. İyi bir yazı için gerekli malzemeler nelerdir?

Yazı son üründür, masaya konulandır, herkesin gördüğüdür.  

Yazı tıpkı konuşma gibi daha önce de bahsettiğimiz gibi bir çıktıdır.  Son üründür.  Çok fazla yetinin yan yana gelmesiyle ve hatta aşçının hayal dünyası ve becerisiyle ortaya koyduğu yemeğidir.  Bir bakıma insanların önüne çıkarılan yani görünendir.  İşte o sebeple iyi yazan ve konuşan için gerideki hazırlıklar değil de bu son kısım görünür.  Oysa işin mutfağında çok zaman geçer.  Bir çok yetinin yan yana gelmesi zaman alan birşeydir.

Yabancı dilde yazı yazmak ve konuşmak yemek yapmaya benzer.  Yani bütün malzemeleri hazırlamak, mutfağı uygun hale getirmek, kafamızda yapılacak yemeğin son halini düşünerek hayali bir son resim görmekle başlar.  Yani ne sadece fizik hazırlıktır, ne malzeme temini aynı zamanda hem içerik hem de form üzerinde yaratıcılığın da kullanıldığı bir süreçtir.

Yazı neden zor değildir?

Yazıda hangi bölümler olduğunu bilirseniz ve uygun yöntemler izlerseniz yazı zor değildir.  Bilmediklerimizin bizi bütün alanlarda korkutması gibi yazıya dair hiçbir şey bilmemek bizi ürkütür.

Yazıya ne ile başlamalıyız?

listeleme

Resimdeki çocuk gibi yapmayın.  Dakikalarca not almadan oturmayın.

görsel aklınızıkesfedin.com’dan alınmıştır.

Yazıya beyin fırtınası ile başlamak bu yeti için verilebilecek en önemli ipuçlarından biridir.  Lütfen herkesin düştüğü yanlışa düşüp dakikalarca elinizde kalem düşünerek oturmayın.  Hele bir sınavdaysanız konuyu okuyup hemen notlar almaya başlamalısınız.  Ya bir örümcek diagram ile başlarsınız ya da hızlıca listeme yapmalısınız.

1.____________

2.___________

3.___________

4.___________

Bu safhada aklınıza gelen herşeyi not alın.  Burası çağrışım hatta bazen serbest çağrışımların bile yer alacağı bir yerdir.   Konuya uygunluk aramayın.  Büyük bir hızla zihni harekete geçirmek ve tekrarlar başlayana kadar konunun size hatırlattıklarını unutmamak üzere not alın.

Seçme   

Şimdi konunuz ile ilgili ve ilgisiz olanları ayıklayın.  Bir örümcek diagram kullandıysanız kollardaki ilgili kelimeleri yuvarlak içine alabilir aynı şekilde listeleme yaptıysanız konu ile bağlantılı olacak fikirlerin yanına bir tik işareti koyabilir ya da yine yuvarlak içene alabilirsiniz.

Gruplama/Organize etme

Yanina işaret koyduğunuz kelimelerden birbirine benzeyenleri daha büyük bir daire içine alabilirsiniz.  Daha sonra ana cümleler kısmında incelenecek bölümde bu grupların nasıl ana cümlelerine dönüştürüleceğini göreceğiz.

Yazı hangi Cümle çeşitlerinden oluşur?

Yazı yazarken önce cümle oluşturmayı öğreniriz.  Onlar bir araya gelerek paragrafı onlar da bir araya gelerek kompozisyonları oluşturur.  Bir yazı yazarken olmazsa olmaz cümleler nelerdir?

  1. amaç cümlesi (topic sentence)

  2. ana fikir cümleleri (main ideas)

  3. destek cümleleri (supporting sentences)

Bu cümlelerden bir çeşidi eksik olduğunda ‘yazı’ başarısız olacaktır.  Dil bilgisi kurallarına uygun bir cümle kurmayı başaran herkes yukarıda bahsedilen cümleleri de oluşturabilecektir.  Elbette iyi bir kompozisyon için bu cümlelerin sadece dilbilgisi kurallarına (grammer) uygun olması yetmez.

Linkers

Bir paragrafı oluşturmak için yalnızca güzel ve dil bilgisine uygun cümle kurmak yetmez.  Aynı zamanda bu cümleleri birbirine bağlayacak bağlaçlara da ihtiyacımız vardır.  Bunların yazıda trafik akışını sorunsuz sağlayacaklarını unutmayın.

Burası herkesin sayfası olabilir. Yani bir kedinin mama tasına eğilenlerin, parası az gönlü gani olanların, banyoda ve heryerde şarkı söyleyenlerin, sabırlıların, sürpriz severlerin, gezip tozanların, paylaşanların, cin fikirlilerin, içinden geldiği gibi yaşayanların. . .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir